آنتی بیوتیکها غالبا مضر شده اند.!!!

ساخت وبلاگ
چکیده : 👈 توصيه هايي براي جلوگيري از بروز مقاومت‌هاي ضدميكروبي✅ جهت عدم مصرف آنتی بیوتیک بهداشت فردی را رعای... با عنوان : آنتی بیوتیکها غالبا مضر شده اند.!!! بخوانید :

👈 توصيه هايي براي جلوگيري از بروز مقاومت‌هاي ضدميكروبي
✅ جهت عدم مصرف آنتی بیوتیک بهداشت فردی را رعایت کنیم. پیشگیری بهترین درمان است.
✅ بیمار شدن همیشه عارضه دارد و مصرف دارو و بالاخص آنتی بیوتیک ها هم همیشه عارضه دارند.
✅ بیماریهای ویروسی مثل سرماخوردگی و ... با آنتی بیوتیکها نه تنها درمان نمی شوند بلکه وخیم تر می شوند.
⛔️مصرف غیرمسئولانه و خودسرانه آنتی بیوتیک ها موجب پیدایش عفونت های خطرناک تر می شود
👈 وقتی باکتری ها به دفعات با آنتی بیوتیک روبرو شوند، در مقابل آنها مقاوم می شوند؛ برخی باکتری ها تا آن اندازه قوی می شوند که داروهای دیگر نمی توانند آنها را از بین ببرند.
👈زمانی که آنتی بیوتیک نتواند اثر کنند، موجب طولانی و پیچیده تر شدن بیماری، افزایش میزان مراجعه به پزشک، افزایش موارد بستری شدن در بیمارستان و افزایش نیاز به داروهای گران تر و سمی تر می شود.
⛔️هیچگاه خودسرانه و بدون تجویز پزشک آنتی بیوتیک مصرف نکنند زیرا بیماری ها با علائم مشابه، درمان های متفاوت دارند.
👈حتما باید دوره درمان با آنتی بیوتیک کامل شود چراکه درمان غیرمسئولانه و خودسرانه می تواند به جای ریشه کن کردن بیماری، موجب پیدایش عفونتی جدی تر و خطرناک تر شود.
غلب علائم سرماخوردگی و گلودرد ناشی از عفونت های ویروسی بوده که آنتی بیوتیک در درمان آن بی تاثیر است و معمولا علائم پس از سه تا پنج روز خود به خود بهبود می یابد.
بنابراین اگر پزشک تجویز آنتی بیوتیک را برای درمان لازم ندانست، بیماران باید توصیه او را بپذیرند و اگر علائم بیماری بعد از یک  تا دو هفته از بین نرفت باید دوباره نزد پزشک رفت.
بهتر است تصمیم گیری برای مصرف کردن یا نکردن این داروها را برعهده پزشک معالج گذاشت تا از ایجاد خطر عفونت های مقاوم در آینده جلوگیری شود.
تشخیص درست و به موقع برای استفاده از آنتی بیوتیک ها یکی از هنرهای پزشکان است تا بیمار با مصرف کمترین تعداد آنتی بیوتیک بهبودی کامل یابد.
⛔️ در مواقع بيماري انتخاب آنتي بيوتيك را به عهده پزشك معالج خود گذاشته و به توصيه افراد غيرپزشك براي مصرف آنتي بيوتيك عمل نكنيد.
-  آنتي بيوتيك را در فواصل زماني منظم مصرف كنيم و دوره درمان را تكميل كنيد.
- داروهاي قديمي و تاريخ گذشته را دور بريزيم و از خريد دارو از فروشندگان دوره‌گرد و خارج از داروخانه (مثل عطاریها و .... ) خودداري كنيد.
-  تعداد و اندازه توصيه شده آنتي بيوتيك را در هر نوبت مصرف رعايت كنيم؛ چراكه مصرف آنتي بيوتيك كمتر يا بيشتر از مقدار توصيه شده مهم‌ترين علت بروز مقاومت ضد ميكروبي است.
- در صورت ظاهر شدن علائم بهبودي مصرف آنتي بيوتيك را قطع نكنيم و حتما دوره درمان را تكميل كنيم.
- اصرار به خريد آنتي بيوتيك بدون نسخه و مصرف خودسرانه در اغلب موارد نه تنها مفيد نيست بلكه در بسياري از موارد خطرناك بوده و موجب بروز مقاومت ضد ميكروبي مي‌شود.
-  براي پيشگيري از بروز عفونت‌ها و كاهش مصرف آنتي بيوتيك‌ها برنامه واكسيناسيون كودكان خود را تكميل كنيم.
- در هنگام مصرف آنتي بيوتيك اگر عارضه ناخواسته‌اي ظاهر شد از كم كردن مقدار و دوره درمان خودداري كرده و در اسرع وقت به پزشك معالج خود مراجعه كنيم.
-  فروش آنتي بيوتيك‌ بدون نسخه ممنوع است براي خريد آن اصرار نكنيد.
- آنتي بيوتيك‌هاي تزريقي عضلاني يا وريدي و يا خوراكي هيچكدام نسبت به ديگري برتري ندارد. نوع دارو، راه تجويز و مقدار و دوره درمان را پزشك تعيين مي‌كند.
-  در مراقبت از بيماران عفوني دست‌هاي خود را بطور مكرر شستشو دهيد تا از انتقال ميكروب‌هاي مقاوم از بيماري به بيمار ديگر و افراد سالم جلوگيري شود.
-  استفاده از وسايل يك بار مصرف و ضد عفوني وسايل و سطوح در محيط‌هاي مراقبت از بيماران عفوني از انتقال ميكروب‌ها و بروز مقاومت جلوگيري مي‌كند.
-  مصرف بي رويه و خودسرانه داروهاي ضد ويروسي موجب بي اثر شدن اين داروها در برابر بيماري‌هاي خطرناكي مانند فرم شديد آنفلوآنزا مي‌شود.
-  در سال هاي اخير مقاومت در برابر معدود داروهاي ضد قارچي رو به افزايش است.
-  آنتي بيوتيك تجويز شده براي شما بر اساس سن، جنس، وزن، نوع بيماري و ساير شرايط بيماري تعيين شده است از توصيه آن به ديگران براي درمان بيماري‌شان جدا خودداري كنيد.
- مصرف بي رويه و خود سرانه آنتي بيوتيك در درمان بيماري‌هاي دام و طيور موجب انتقال مقاومت‌هاي ضد ميكروبي از طريق مصرف گوشت و ساير فراورده‌هاي دامي به انسان مي‌شود.
- مصرف آنتي بيوتيك در مراكز دام و طيور بايد تحت نظر دامپزشكان انجام شود.
-  استفاده از آنتي بيوتيك‌ها به عنوان عوامل رشد و چاق كننده در دامداري‌ها، مرغداري‌ها و مزارع پرورش ماهي ممنوع بوده و موجب بروز مقاومت‌هاي ضد ميكروبي در انسان مي‌شود.
- مصرف آنتي بيوتيك در زمان ابتلا به بيماري‌هاي ويروسي از جمله سرماخوردگي نه تنها هيچ فايده‌اي ندارد بلكه علاوه بر عوارض اين داروها موجب بروز مقاومت‌هاي ضد ميكروبي مي‌شود.

:: برچسب‌ها: مقاومت‌هاي ضدميكروبي, آنتی بیوتیک ها

...
نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : پنجشنبه 19 مرداد 1396 ساعت: 19:36